Projekt CULREM naslavlja skupne teritorialne izzive programa na področju boljšega poznavanja, navezovanja stikov s ciljem skupnega sodelovanja na področju izobraževanja.
Skozi projekt bomo skupaj s partnerji na igriv in neformalen način seznanili otroke in mladino, pa tudi odrasle s tematiko skupne zgodovine Koroške in Slovenije skozi lutkovno in gledališko predstavo. Pri tem bomo spodbujali povezovalni pogled na mejo in skupni nadregionalni življenjski prostor. Obe predstavi bosta na ustvarjalen in duhovit način predstavili znanstveno in pedagoško opredeljene teme, pripravljene posebej za projekt na obeh straneh meje. Vsebina predstav bo podana na način, da bo gledalce in udeležence spodbujala k dolgoročnemu razmišljanju. Na ta način bo projekt omogočil vključujoče sožitje na obmejnem območju v skupni sedanjosti in prihodnosti – prek novih skupnih konstrukcij skupne, vključujoče preteklosti, ki je predolgo delila prebivalstvo obmejne regije.
Naslov projekta: Vključujoča kultura spominjanja in čezmejno sodelovanje na področju izobraževanja in uprizoritvene umetnosti
Akronim: CULREM
Trajanje projekta: 1.1.2024-30.6.2024
Partnerji: Društvo za strpne odnose Eksena, Inštitut za narodnostna vprašanja Pädagogische Hochschule Kärnten – Viktor Frankl Hochschule, Osnovna šola Lipa ob Vrbi Klagenfurt
Vrednost projekta: 30.400 EUR
Kontaktna oseba projekta: dr. Pascale Emily Pečnik
CULREM – Slovenj Gradec, 23.5.2024
V četrtek, 23.5. smo v okviru Interreg projekta CULREM – Vključujoča kultura spominjanja in čezmejno sodelovanje na področju izobraževanja organizirali dogodek, kjer smo skupaj s projektnimi partnerji premierno predstavili dve predstavi.
Pod okriljem Društva za strpne odnose Eksena je lutkovna skupina Eksena z Vilo Ekseno premierno predstavila avtorsko lutkovno predstavo z naslovom “Resnica o knežjem kamnu”, ki nosi pomembno sporočilo strpnosti in spoštovanja med narodi. Režiser in soavtor predstave je g. Gregor Bezenšek, akademski glasbenik in producent. Na predstavi smo tudi prvič, premierno predstavili artefakt, 3D umetniško repliko knežjega kamna (merilo 1:2).
Temu je sledila predstava Ljudske šole Lipa ob Vrbi z naslovom “Naše je naše”, ki so jo pripravili in zaigrali učenci katere režiser je g. Marjan Štiker.
Obe predstavi sta na ustvarjalen način predstavili znanstveno in pedagoško opredeljene teme, pripravljene posebej za projekt na obeh straneh meje. Skozi predstavi smo na igriv in neformalen način seznanili otroke in odrasle s tematiko skupne zgodovine Koroške in Slovenije.
Za goste smo pripravili pogostitev, za otroke pa organizirali tudi delavnice, kjer so lahko ustvarjali in se poglabljali v vsebino strpnosti in medsebojnega spoštovanja med narodi.
V društvu za strpne odnose Eksena se za izjemno sodelovanje iskreno zahvaljujemo vsem projektnim partnerjem. Inštitutu za narodnostna vprašanja, g. Danijelu Grafenauerju za njegov doprinos in znanstveno spremljanje projekta. Pedagoški visoki šoli na Koroškem, še posebej g. Danielu Wuttiju, koordinatorju strokovne in organizacijske skupine. Osnovni šoli Lipa ob Vrbi, ravnateljici ge. Elviri Sabotnik in učiteljici ge. Alexandri Sanni za sodelovanje in njun doprinos k realizaciji projekta.
Hvala tudi ravnateljici, učiteljicam in učencem Prve osnovne šole Slovenj Gradec, ki so se dogodka udeležili v tako velikem številu.
VABILO NA DOGODEK
V društvu za strpne odnose Eksena smo skupaj s projektnimi partnerji v okviru Interreg projekta naslovili teritorialne izzive na področju boljšega poznavanja, navezovanja stikov s ciljem skupnega sodelovanja na področju izobraževanja.
Za širšo javnost smo pripravili dve predstavi, ki na neformalen način naslavljata skupno zgodovino Koroške in Slovenije in ji skozi naslavljanje znanstvenih in pedagoških tem dajeta posebno vrednost in pomen.
V ta namen vas vljudno vabimo na dogodek v okviru projekta CULREM – Vključujoča kultura spominjanja in čezmejno sodelovanje na področju izobraževanja in uprizoritvene umetnosti, kjer bo lutkovna skupina Eksena z Vilo Ekseno predstavila lutkovno predstavo “Resnica o knežjem kamnu”, Ljudska šola ob Vrbi pa dramsko igro “Naše je naše”. Obe predstavi sta primerni za otroke stare od 6-12 let in pedagoške delavce, hkrati pa odpirajo pomembne zgodovinske teme in verjamemo, da bodo navdušile tudi odrasle.
Dogodek bo potekal v četrtek, 23.5.2024 od 10. do 13.30 ure v Slovenj Gradcu (Hostel Slovenj Gradec, Ozare 18, 2380 Slovenj Gradec).
Zaradi lažje organizacije dogodka vas vljudno prosimo, da svojo udeležbo sporočite na naš e-mail naslov info@drustvo-eksena.si.
Vljudno vabljeni!